Jak rozpoznać opóźniony rozwój mowy u dziecka?

Są takie logopedyczne tematy, które zaprzątają głowę rodzicom wielu małych dzieci. Jednym z nich jest z pewnością kwestia pojawienia się pierwszych słów oraz tego ile powinno być ich w słowniku malucha.

Zastanawiasz się jak rozpoznać opóźniony rozwój mowy u dziecka?

Mimo, że bez problemu znajdziesz wiele książek i artykułów w internecie dotyczących, tzw. "norm rozwojowych", zapewniamy Cię, ze nie powinny być one jedynym wyznacznikiem, który pomoże Ci określić, jak funkcjonuje Twój szkrab.

Dlaczego tak się dzieje?

  1. Dla rozwoju mowy ważne są BAZOWE UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKACYJNE, które stanowią fundament dla pojawienia się świadomie wypowiadanych słów.

  2. Do słownika dziecka zaliczamy także WYRAŻENIA DŹWIĘKONAŚLADOWCZE oraz różnego typu UPROSZCZONE WYRAZY.

  3. W przypadku dzieci z obciążeniami okołoporodowymi, czy występującymi w pierwszych miesiącach życia, normy zawsze będą inne, niż wtedy gdy nie ma żadnych trudności.

  4. Znaczenie ma także ŚRODOWISKO, w którym rozwija się Maluch. Coraz częściej pracujemy z migrantami, dziećmi pochodzącymi z rodzin wielojęzycznych. Zmiana otoczenia ma także wpływ na rozwój komunikacji.

Jak zatem sprawdzić, czy rozwój mowy dziecka jest opóźniony i wymaga terapii, czy to jedynie wynik pewnych czynników, zatem nie ma powodu do niepokoju?

Najlepiej spotkać się z logopedą/ neurologopedą, aby porozmawiać o wątpliwościach. Zapraszamy!