Poradnik dla rodzin opiekujących się osobami starszymi z afazją
Poważna choroba lub wypadek, to sytuacje, które wpływają nie tylko na pacjenta, ale też zmieniają życie jego najbliższych. Nagle ktoś, kto do tej pory był sprawny i samodzielny wymaga opieki nawet przy wykonywaniu najprostszych czynności. Często wiąże się to z koniecznością reorganizacji życia całej rodziny. Chory, poza dolegliwościami fizycznymi może mieć też PROBLEM Z KOMUNIKACJĄ, CZYLI AFAZJĘ.
Jest to stan, w którym dochodzi do USZKODZENIA OŚRODKÓW MÓZGU ODPOWIEDZIALNYCH ZA ODBIERANIE LUB NADAWANIE MOWY. Zaburzenie to wpływa także na umiejętność pisania, czytania, liczenia, przez co upośledza wyrażanie języka w różnorodny sposób.
Przyczyny AFAZJI są różnorodne.
Nagłe wystąpienie AFAZJI często jest spowodowane UDAREM NIEDOKRWIENNYM, KRWOTOCZNYM lub URAZEM GŁOWY.
Jednak AFAZJA może również rozwijać się powoli, jako wynik postępujących chorób neurologicznych i neurodegeneracyjnych, takich jak, np. choroba Alzheimera.
Jak komunikować się z osobą, która zmaga się z afazją?
Jako neurologopedzi pracujący na co dzień z takimi pacjentami polecamy:
tonować się w liczbie zadawanych choremu pytań,
ustalić system znaków, dostosowany do możliwości konkretnej osoby, pozwalający na dialog: potwierdzenie głową, pisanie, rysowanie, gest ręki, itp,
budowanie prostych zdań i obserwacja reakcji chorego,
zadbanie o ograniczenie bodźców (w hałasie trudniej się skupić),
pomaganie, ale nie wyręczanie we wszystkim,
motywowanie do kolejnych kroków ku samodzielności,
zaakceptowanie gorszego nastroju, okazanie zrozumienia.
Pamiętaj, że REGULARNA TERAPIA AFAZJI Z NEUROLOGOPEDĄ jest najlepszym sposobem, aby przeciwdziałać skutkom tego zaburzenia i przywrócić choremu radość z życia.