Rola neurologopedy w rehabilitacji osób po udarze niedokrwiennym

Rola neurologopedy w rehabilitacji osób po udarze niedokrwiennym

Nawet chwilowe odcięcie przepływu krwi do mózgu może mieć bardzo poważne skutki. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu jest udar niedokrwienny. Dochodzi wtedy do niebezpiecznego zwężenia lub całkowitego zablokowania tętnicy przez skrzep. 

Gdy określona część mózgu nie otrzymuje dostatecznej ilości krwi, która jest niezbędna do dostarczania tlenu i składników odżywczych, komórki mózgowe zaczynają obumierać. 💉 To prowadzi do utraty funkcji kontrolowanych przez dotkniętą część tego organu.

Symptomy udaru niedokrwiennego mogą obejmować:

  • nagłe osłabienie lub drętwienie twarzy, ramienia lub nogi, zwłaszcza po jednej stronie ciała,

  • zamazaną lub podwójną wizję,

  • trudności z mową i zrozumieniem,

  • zawroty głowy,

  • problemy z utrzymaniem równowagi,

  • nagły, silny ból głowy. 🤕


Aby przeciwdziałać tym skutkom, niezwykle ważna jest szybka interwencja medyczna (najczęściej na oddziale neurologicznym), a następnie rozpoczęcie rehabilitacji. Przy udarach niedokrwiennych najlepiej sprawdza się dwutorowe działanie fizjoterapeuty i logopedy. Celem takiej rehabilitacji jest stymulowanie zdrowych obszarów mózgu do przejęcia funkcji uszkodzonych części lub przywrócenie sprawności tych, które zostały uszkodzone. 🤸 

Dzięki wcześnie podjętej terapii logopedycznej pacjent ma szansę na powrót do pełnej sprawności lub w trudniejszych przypadkach do ogólnej poprawy jakości życia i nauczenia się funkcjonowania w nowych warunkach.

Serdecznie zachęcamy do wizyty w Centrum Terapii Neurologopedycznej w Gdańsku, w którym na co dzień pracujemy z pacjentami po udarach oraz innych schorzeniach, mających wpływ na komunikację.