Znaki ostrzegawcze demencji. Jak rozpoznać i jak wspierać komunikację osób z zaburzeniami pamięci?

Każdemu z nas zdarza się czasami zapominać o czymś ważnym lub mieć trudności z koncentracją. Przyjęło się, że z wiekiem te problemy pogłębiają się i są standardowym objawem procesu starzenia. Jednak czy to rzeczywiście prawda? 

W przeszłości zmiany te były postrzegane jako naturalny rezultat starzenia się mózgu i określane jako zaburzenia funkcji poznawczych. Chociaż demencja najczęściej dotyka osoby starsze, w niektórych przypadkach może również wystąpić u osób młodszych, co jest związane z czynnikami genetycznymi i biologicznymi. Z drugiej strony żyjemy coraz dłużej, zatem osoby zaliczane do grupy seniorów chcą jak najdłużej pozostać aktywne. Dbanie o sprawność mózgu jest zatem tak samo ważna, jak utrzymanie kondycji fizycznej oraz dobrego stanu zdrowia.

Jak odróżnić zwykłe przemęczenie i związane z nim pogorszenie funkcji poznawczych od wczesnych objawów demencji? Warto zwrócić uwagę na poniższe symptomy:

●    problem z przypominaniem sobie oczywistych informacji jak imiona najbliższych, ważne daty, czy wydarzenia z życia;

●    trudność z określeniem miejsca i czasu;

●    zapominanie o rutynowych czynnościach wykonywanych każdego dnia;

●    pogłębiająca się apatia i stopniowe wycofywanie z różnych aktywności;

●    częste zmiany nastroju, pojawiające się bez wyraźnej przyczyny;

●    nietypowa sztywność zachowań i przywiązanie do rytuałów;

●    problemy ze snem;

●    kłopoty z wysławianiem się, zapominanie słów.

Demencja to bardzo złożone zaburzenie, które dotyczy zarówno zdolności poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja czy zdolność do komunikowania się. Zmiany te mogą mieć poważny wpływ na codzienne funkcjonowanie osoby chorej oraz jej relacje z otoczeniem. Wcześnie rozpoznaną demencję można spowolnić poprzez stosowanie odpowiedniego leczenia oraz rehabilitację zarówno fizyczną, jak i neurologopedyczną.